Вече са ясни победителите в шестия ежегоден конкурс „Глобално училище“ на Българската платформа за международно развитие (БПМР) за училища с принос в прилагането на философията, принципите и методите на глобалното образование за формирането на активни глобални граждани.
Това са:
129 ОУ “Антим I” гр. София.
Частно средно училище Увекинд, гр. София.
ОУ “Д-р Петър Берон”, гр.Плевен
ПГКНМА “Проф. Минко Балкански”, гр. Стара Загора
СУ „Цветан Радославов“ гр. Свищов
За втора поредна година се проведе и конкурсът „Глобално училище в действие“ за училища, носители на приза „Глобално училище“ от предходни издания на състезанието.
Победителите са:
I – място: 1. СУ “Пенчо П. Славейков”, гр. София
II – място: VI СУ „Свети Свети Кирил и Методий“ гр. Перник
III – място: Национална финансово-стопанска гимназия, гр. София
Сред идеите, спечелили конкурса се открояват такива като: междуучилищни инициативи, насочващи вниманието на децата към културното многообразие и към обмена на опит и информация; дейности за повишаване на знанието на учители и ученици за запазването на пчелните семейства, засаждане на медоносни дървета, създаване на био-градинка с медоносни билки и подправки и др. Сред идеите-призьори е и дискусия по наболели проблеми – “Панорама на Глобалното училище”, която има за цел допълнително да ангажира училища от цялата страна. Впечатление прави и инициативата “Велотория – глобална лаборатория на колела” в основата, на която е осъществяването на широка информационна кампания на колела, посветена на 17-те Цели за устойчиво развитие на ООН, по време на която в 17 тура учениците ще изпълняват различни изследователски задачи на открито.
Отличените учебни заведения са избрани след оценка на техните кандидатури от комисия с представители на Министерството на образованието и науката и работната групата по глобално образование в рамките на БПМР.
Призът „Глобално училище“ 2021 и призът „Глобално училище в действие“ 2021 ще бъдат връчени по време на официална церемония в рамките на Деветата Национална конференция за глобално образование „Образование за глобално гражданство в условията на Ковид-19. Общи хоризонти – различни реалности“, която ще се проведе на 11-12 септември 2021 г. в София. Учители и директори, както и обучители и практици в областта на образованието имат възможност да се запишат за участие в конференцията до 4 септември 2021 г. на следния линк: https://bpid.eu/9-natsionalna-konferetsiya-za-globalno-obrazovanie/.
БПМР поздравява спечелилите кандидати и ще им съдейства в изпълнението на техните проекти.
Деветата Национална конференция за глобално образование и конкурсите „Глобално училище 2021“ и „Глобално училище в действие 2021“ се финансират с любезното съдействие на Европейската мрежа за глобално образование (GENE), с финансовата подкрепа на Европейския съюз и министерствата и агенциите от мрежата на GENE.