На 18-21 март се проведе последният, 4 Курс – Международна политика от Национална програма „Управленски умения“ на Българско училище за политика „Димитър Паница“, Нов български университет. В програмата участваха близо 40 представители на различни политически сили и на гражданския сектор.
Българска платформа за международно развитие се включи със своята експертиза в рамките на програмата. В панел „Сътрудничество за развитие и Програма за устойчиво развитие 2030″ Проф. Петранка Филева и д-р Ралица Ковачева обсъдиха с участниците темата за международното сътрудничество за развитие и преминаването от помощ за развитие до глобален консенсус за изпълнението на Целите за устойчиво развитие на ООН. Във втория панел бе обсъден новият консенсус за развитие, който съобразява европейските действия с Програмата до 2030 г. за устойчиво развитие, която е и хоризонтално измерение на Глобална стратегия за външната политика и политика на сигурност на Европейския съюз. Лектори бяха директорът на дирекция „Югоизточна Европа“ в МВнР Ангел Ангелов, директорът на Софийското бюро на „Европейския съвет за външна политика“ Весела Чернева и Кристоф Бендер – старши анализатор в Европейската инициатива за стабилност.
Акцентът в активностите и работата по групи беше поставен върху Целите за устойчиво развитие и изпълнението им в Европейския съюз и в България. Участниците бяха разделени в четири групи – на леви, на зелени, на десни и на националистично ориентирани политически сили. Те имаха задачата да изберат три от 17-те цели за устойчиво развитие и да заявят, на базата на взаимовръзките между тях, своите печеливши политически програми, подготвени за бъдещи избори за Европейски парламент. Активността имаше за цел да провокира и изведе заключения за това доколко участниците успешно са използвали заложената в Програмата за устойчиво развитие на ООН до 2030 г. връзка между трите стълба – социален, икономически и екологичен и дали успешно са приложили концепцията за устойчиво развитие. Двете лекции и работата в групи дадоха на участниците нова информация и перспектива с цел създаване на предпоставка да правят важни връзки при изработване на политики.
Панелът се реализира като част от дейностите по проект „Граждански диалог за развитие“, реализиран от БПМР във връзка с Българското председателство на Съвета на ЕС и с финансовата подкрепа на ЕК.