11-та Национална конференция за глобално образование

11-та Национална конференция за глобално образование

На 12-13.09.2024г. в гр. София се проведе 11-та Национална конференция за глобално образование  под надслов „Изграждане на устойчиви млади хора – психичноздравни предизвикателства в глобален контекст“.

В дискусионните панели участваха изявени в темата за психичното здраве специалисти, учители, училищни психолози, представители на неправителствени организации. доц. д-р Михаил Околийски и доц. Д-р Владимир Наков/ НЦОЗА/ представиха рисковете и предизвикателства пред психичното здраве на децата и подрастващите и как неблагоприятни преживявания в детството са рисков фактор за психичното здраве на младите хора. Как училището разпознава психичното страдание на детето и  какво влияние оказа пандемията от Ковид 19 върху психичното здраве на младите  бяха теми на дискусията с училищния психолог Анет Маринова и д-р Радосвета Стаменкова/ /БАСП/.

Ролята на глобалното образование за формиране на активни млади хора, правата на децата и тяхното и тяхното образование и как 15 минути четене на ден могат да повлияят на психичното здраве на децата бяха теми на следобедната част на конференцията, като в нея взеха участие Георги Богданов /НМД/, Станимира Хаджимитова и Нанси Борисова /ЦРУО/, Десислава Алексиева, Aсоциация „Българска книга”, Цветелина Нешкова, СНЦ „АРГИ“ и Спаска Тарандова, Фондация Глобални библиотеки – България.

Силен интерес предизвика и представянето на училищни проекти и добри практики от отличените в конкурса „Глобално училище” и „Глобално училище в действие“ за 2022 г., като гости бяха Ива Досева, ЧСУ “Увекинд“, Георги Стоев, СУ “Любен Каравелов”, гр. Пловдив и Мариана Бошнакова, Втора английска гимназия “Томас Джеферсън” София.

Във втория ден от Конференцията участниците имаха възможност да се включат в няколко тематични ателиета: „Приказкотерапия“ д-р Минчо Николов/Институт за съвременна психология/, Децата в Интернет – предизвикателства и възможности“ – НЦБИ, Асоциация Родители, БАСП и НМД, „Съвместно обсъждане на случай от практиката в училище“ – Анет Маринова и Ива Бонева /Сдружение за споделено учене ЕЛА/, „Как да се справим с трудни ситуации в клас?“- Марина Ангелова/Асоциация „Анимус“/.  

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Вашето търсене?