Глобално образование

Глобалното образование подчертава взаимосвързаността и взаимозависимостта на човечеството. То цели да развие чувство у всеки гражданин за част от една глобална общност, не за изолиран индивид.

Глобално образование

Глобалното образование подчертава взаимосвързаността и взаимозависимостта на човечеството. То цели да развие чувство у всеки гражданин за част от една глобална общност, не за изолиран индивид. Да развие признателност към културното разнообразие, социалната справедливост и правата на човека, но също така и грижа към околната среда и природата.

„Глобалното образование е образование за връзките в света. То носи знания и разбиране за глобалните проблеми на човечеството и изгражда основни компетенции за справяне с тях. То формира активен и отговорен глобален гражданин”. – цитат Определение, направено от учители на семинар във Велико Търново, 16-18 октомври 2015 г.

Глобалното образование, по определение на Съвета на Европа, е образование, което отваря ума и сърцето за взаимовръзките и приликите, които съществуват между хората и общностите по света. То дава на младите, от които зависи бъдещето, знанията, уменията и ценностите, които ще им помогнат да направят бъдещето на света справедливо и споделено. ЮНЕСКО описва глобалното образование като практика, която развива усещането за принадлежност към по-широка общност и човечество и подчертава политическите, икономическите, социалните и културните взаимозависимости и взаимовръзката между местно, национално и глобално.

Глобалното образование също така е заложено като основен елемент в ЦУР на ООН. То е включено в Подцел 4.7 на Цел 4 (Образование): да се гарантира до 2030 година, че всички учещи придобиват знанията и уменията, необходими за насърчаване на устойчивото развитие, включително чрез преподаване на знания за устойчивото развитие и устойчив начин на живот, правата на човека, равенството между половете, насърчаване на култура на мир и ненасилие, глобално гражданство, разбиране и оценяване на културното многообразие и приноса на културата за устойчиво развитие.
Глобалното образование трябва също така да развие и предостави възможности за равен достъп до учене през целия живот за всички, без значение от възрастта, пола и социалното положение.

Глобалното образование обхваща всички подтеми, които са изброени в Цел 4.7 – и права на човека, и равнопоставеност на половете, и устойчиво развитие, и културно многообразие, и култура на мира.

„Образованието трябва да бъде насочено към пълното развитие на човешката личност и към засилване на зачитането на правата на човека и на основните свободи. То трябва да подпомага разбирането, толерантността и дружбата между всички нации, расови или религиозни групи и да утвърждава дейностите на Обединените нации за поддържане на мира.“

Чл. 26 на Всеобщата декларация за правата на човека от 1948 г.

Нашите постижения в областта

БПМР работи активно на няколко нива в сферата на глобалното образование:

DSC_0784
Bridge 47

Заедно с 14 други европейски и световни организации осъществява проекта Bridge 47, който е съфинансиран от ЕС и е част от програма DEAR;

Застъпничество

Oсъществява застъпническа дейност на европейско и национално ниво в полза на Подцел 4.7 от ЦУР на ООН;

Конкурси

Провежда ежегодни конкурси „Глобално училище“ и „Глобално училище в действие“, в които участие вземат стотици учебни заведения от България;

Кампании

Повишава знанията на обществото относно Глобалното образование чрез обучения, конкурси и кампании.

Стратегически цели

За да постигне мисията си в областта на глобалното образование, БПМР определи следните 4 взаимосвързани стратегически цели:

Глобално образование

Глобалното образование подчертава взаимосвързаността и взаимозависимостта на човечеството. То цели да развие чувство у всеки гражданин за част от една глобална общност, не за изолиран индивид.

Вашето търсене?