Резюме на проекта
Този документ е създаден като част от проекта на Българска платформа за международно развитие „Граждански диалог за развитие“, който се изпълнява във връзка с Българското председателство на Съвета на Европейския съюз. Основната цел на проекта е да задълбочи познанието и разбирането на гражданското общество за българската и европейската политики на сътрудничество за развитие и ролята на Европейския съюз в изпълнението на Програмата на Организацията на обединените нации за устойчиво развитие до 2030 г., както и българското участие в този процес. Проектът „Граждански диалог за развитие“ се реализира с финансовата подкрепа на Европейската комисия по програма Граждански организации и местни власти, Договор № CSO-LA/20171389-142. Отговорност за съдържанието на този документ носи единствено Българската платформа за международно развитие, в качеството си на бенефициент по проекта. Повече информация за проекта може да намерите на уебсайта на БПМР
1. Еволюция на политиката за развитие
В съвременния свят на глобални проблеми и рискове никоя държава не може да ги посреща и решава сама. Бедност, климатични промени, епидемии, социално напрежение, конфликти – все заплахи за мира и сигурността в един все по-тесен свят. За посрещането им са разработени множество концепции, много международни организации работят за координиране на усилията на отделните страни. Сред тях политиката на сътрудничество за развитие остава стабилна рамка за търсене и постигане на решения. Целите на хилядолетието за развитие, приети на най-високо равнище през 2000 г., последвани от Целите за устойчиво развитие за периода 2015-2030 г., са удачен инструмент за поемане на ангажименти, количествено измерване и контрол върху резултатите.
1.1. В търсене на икономически растеж
60-те години се отъждествяват с търсенето на икономически растеж като източник на решения за изостаналостта и по-слабото развитие.
1.2. Акцент върху базисните потребности на хората
Това е периодът на 70-те години, който се характеризира с растящи противоречия между Севера и Юга, но от гледна точка на развитите държави и на международните организации това е декада на усилия за осигуряване на базисните потребности на хората в развиващите се държави
1.3. Изгубеното десетилетие
80-те години се определят като изгубеното десетилетие за развитието, белязано от криза на дълга и растяща диференциация в групата на развиващите се държави. Високите цени на нефта, спадащите цени на другите суровини и световната икономическа криза от началото на 80-те години водят до сериозни икономически проблеми за голяма част от тях.