
Приемане на закон за официалната помощ за развитие и хуманитарната помощ, както и създаването на специална дирекция в Министерство на външните работи, която да отговаря за оперативното управление на политиката, са основните препоръки в нов мониторингов доклад, който бе представен по време на пресконференция на 17 март 2023 г. от 10 часа в Пресклуба на БТА – гр. София. Документът проследява напредъка по изпълнението на Средносрочната програма за помощ за развитие и хуманитарна помощ на Република България за периода 2020 г. – 2024 г.
Автор на мониторинговия доклад е Българската платформа за международно развитие, която обединява 16 национални организации с идеална цел в областта на социалната справедливост, политиката на България и ЕС за развитие, Целите за устойчиво развитие на ООН и глобалното гражданско образование. Те настояват за регулаторни и организационни промени, които биха позволили не само активното включване на българския гражданския сектор, но и биха стимулирали участието на бизнеса в реализацията на проекти и инициативи зад граница под шапката на българската официална помощ за развитие (ОПР) и хуманитарна помощ. Тези искания отговарят и на препоръките в системен анализ на българското сътрудничество за развитие, изготвен от експерти на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) през миналата година. Съгласуването на българската нормативна уредба и административна практика със стандартите на ОИСР е важно предвид подготовката на страната ни за членство в тази авторитетна организация.
Темата заслужава повишено внимание и предвид потенциала, който демонстрираха гражданското общество и частния сектор в България за бърза финансова, логистична и организационна мобилизация с цел предоставянето на навременна животоспасяваща хуманитарна помощ на пострадалите от опустошителните земетресения в Турция и Сирия, както и на бедстващите хора в резултат от войната в Украйна. В отговор на негативната реторика в сегменти на обществото и в политическия дискурс, които критикуват разходването на бюджетни средства за бежанци, хуманитарна помощ или проекти за развитие в други държави на фона на ниския стандарт на живот в България, е важно да се подчертае, че сътрудничеството за развитие е неразделна част от външната политика на всяка страна, която иска да подобри международния си имидж; да засили доверието на
