Резюме
Задачата на този наръчник е да помогне на неправителствените организации в България да участват в качественото изпълнение на българската политика за международно сътрудничество за развитие и да градят устойчиво партньорство на национално и на международно равнище. Представената в наръчника информация може да послужи и за ориентиране в глобалната система на защита на принципите и целите на сътрудничеството за развитие, да помогне на неправителствените организации да се грижат за изпълнение на Целите на ООН за устойчиво развитие и новия Европейски консенсус за развитие, да защитават хоризонталните принципи за равнопоставеност на жените и защита на природата.
Извадки
Международното сътрудничество за развитие е неразделна част от външната политика на развитите страни, насочена към насърчаване мира, на икономическия растеж и социалната стабилност в света, към намаляване на различията между развитите и развиващите се страни и подпомагане интегрирането на развиващите се страни в световната икономика. През последното десетилетие сътрудничеството за развитие се раз- вива с нарастващ принос от Юга, частния сектор, фондациите, гражданското общество и местните власти. Общата цел е да се реализира Дневен ред 2030 на ООН, да се осигури финансиране на развитието, за да се постигнат Целите на ООН за устойчиво развитие. Това означава обновен многостранен подход, утвърден мултилатерализъм, така че да се създаде благоприятна глобална среда, в която всички индивиди, хора и нации да имат въз- можности за приобщаващо, справедливо и устойчиво развитие.
Какво е международно сътрудничество за развитие?
Международното сътрудничество за развитие е неразделна част от външната политика на развитите страни, насочена към насърчаване мира, на икономическия растеж и социалната стабилност в света, към намаляване на различията между развитите и раз- виващите се страни и подпомагане интегрирането на развиващите се страни в светов- ната икономика.
Българска политика за развитие
Когато България подписва Договора за присъединяването си към ЕС, тя поема ангажимент да подпомага по-слабо развитите страни, определени като партньори и получатели на помощ за своето развитие. Българската политика на сътрудничество за развитие е съобразена с външнополитически приоритети на страната, почиващи на традиционни исторически, икономически и културни връзки, географска близост.